Porto – pár gastro tipů

Obě největší města Portugalska – Porto a Lisabon – leží na řece, kousek od oceánu a jsou na nemalých kopcích. V obou potkáte komické malé tramvaje a v obou si užijete pěkné počasí i v zimě – my se vydali na pár dnů začátkem února.

Naprosto nezbytné je v Portugalsku ochutnat: francesinha, pastel de nata, vinho do porto, sardinhas, salada de polvo, bolinhos de bacalhau. Nevíte, co to je? Čtěte dál, případně koukněte na tipy z Lisabonu.

Typické místní – Escondidinho do Barredo, R. Canastreiros 28

Naším highlightem bylo místo, co jsme si pojmenovali „bufík U bábrlinek“. Místo, které nemá pořádný vývěsní štít a uvnitř to smrdí jako ve friťáku. Ale jídlo je tu super za super ceny a je tu spousta místňáků. Nejvíc (8 euro) nás stála mísa chobotnicového salátu (salada de polvo, tradiční portugalská příprava, ochutnali jsme ještě na dalších místech) a sépie. Tu jedinou bych si už podruhé nedala, byla taková tuhá. Malé koláčky po euru. Místo je schované pár schodů nad turisty přecpaným nábřežím.

Typické místní – Lado B, Rua de Passos Manuel 190

Další typickou pochoutkou Portugalců je francesinha. Jde o sendvič se spoustou masa, zapečený sýrem a zalitý vývarem. Původem je právě z Porta. Lado B jsme navštívili na radu nějakého blogera. Bistro bylo v poledne úplně prázdné, tak jsme se lekli, ale do 15 minut byly všechny stoly obsazené. Hned vedlejší podnik se stejnou nabídkou (Café Santiago) měl dokonce lidi čekající na ulici. Podle 4sq mají nejlepší francesinhu v celém Portu v Yuko Tavern, ale to je dost mimo centrum, takže jsme ho odložili na příště. Dejte když tak vědět do komentářů, jestli máte srovnání.

Lado B - francesinha

Snídaně – Café Negra, R. Guedes de Azevedo 117

Je to sice kousek stranou (centrum Porta je dost malé), ale snídaňové menu nám sedlo. Pořádný opečený chleba (žádná toustová houba) a pěkné detaily jako dotáhnutí uzeného lososa granátovým jablkem. Dobré a pěkné i na oko. Ten druhý chleba je s avokádem, kousky kuřete a vajíčkem. V nabídce mají také palačinky a spoustu ovocných a zdravých misek. Prostor je rozložený do patra a v sezóně nabízí i zahrádku. Mají i dětský koutek. Jen tedy káva.. je to sice jednodruhová arabica, ale žádná zázračná pecka to není.

Výlet do Asie – Boa-Bao, Rua da Picaria, 65

Sem jsme zabloudili uprostřed odpoledne, takže jsme měli příležitost vidět tenhle designově dotažený podnik prázdný (když jsme šli večer znovu okolo, bylo plno). S ohledem na denní dobu jsme si dali jen předkrmy a všechny byli skvělou volbou. Musím říct, že sem bych chodila pravidelně, i když cenově jsme už výš (předkrmy 6-10 euro, curry a wok 15-18 euro).

Jídla na fotkách jsou: kantonská polévka s wonton knedlíčky, muc chien mam me (smažené kalamáry s tamarindovou omáčkou) a hřebenatky s omáčkou Nam Jim

Kafe – Combi Coffee Co., Rua Morgado Mateus 29

Místní pražírna a kavárna se stylu, na který jste zvyklí z velkých „kafo-měst“.

Combi Coffee Co.

Typické místní – Pastéis de nata

Další typická chuť Portugalska, tentokrát sladká. Koláček z listového těsta se žloutkovým krémem náplní podobnou pudinku. Dostanete je téměř všude, cenově se pohybují od 0,85 po 1,5 euro. V Portu je známá velká Fábrica Da Nata, ale nemůžu říct, že by tam byly koláčky nějaké výjimečné.

pastel de nata

Nola Kitchen, Praça D. Filipa de Lencastre 25

V době naší návštěvy relativně nový podnik (pár měsíců), ve kterém parta nadšenců ukazuje místním „jiný přístup“ k jídlu. Najdete tu moderní bistro, hodně vegetariánských i veganských jídel a kávu z již zmíněné pražírny Combi Coffee. Až se do Porta vrátím, vyzkoušíme tady snídani.

Advertisement

1 komentář: „Porto – pár gastro tipů

  1. Pingback: Lisabon – pár tipů | Kvíčala na talíři

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s